Rüyalar, Karabasanlar ve Beyin Dalgaları

Burada insanlık tarihinde çok önemli bir yeri olan ve hala gizemini koruyan kadim bir meseleyi ele aldık. RÜYALARIMIZ. Neden rüya gördüğümüzden tutun, doğada bizden başka rüya gören canlılar var mı sorusuna kadar birçok konuyu sinirbilim penceresinden inceledik. O nedenle gelin isterseniz önce şu rüya meselesine bir açıklık getirelim. Daha sonrasında aşağıda rüya konusuyla iç içe olan diğer iki kavram olan karabasan ve beyin dalgaları konularını ele alalım.

Çok çeşitli kültürlerde karşımıza çıkan bir olay Karabasan. Gerçekten de düşünüldüğü gibi doğaüstü bir durum mu söz konusudur? İnsan nüfusunun yaklaşık % 7,6 sının deneyimlediği bu gizemli meseleyi bilimsel açıdan ele aldık. Gelin şimdi hep beraber uyku felci dediğimiz fizyolojik fenomeni izliyelim. Ardından en son kısımda beyin dalgalarından bahsedeceğiz.

Günümüzde oldukça fizyolojik bir mesele olan beyin dalgalarına inanılmaz muazzam anlamlar yüklenmekte? Sıklıkla holistik, spiritüel, meditasyon, şifa, frekans ve kuantum kelimeleri ile beraber anılan beyin dalgaları görünen o ki insanlar tarafından çok yanlış bir şekilde yorumlanmaktadır. İsterseniz gelin rüya ve uyku felci konularından sonra beyin dalgaları denen fizyolojik olayın ne olup ne olmadığını inceleyelim.